STEAG Energy Services GmbH

The Turkish energy market is in the midst of a privatization process which offers unique growth opportunities even for a small engineering company like STEAG Ensida Energy Services (SEES) because the establishment of the energy market is nearly finished and lots of investors are looking for opportunities.

STEAG Ensida Energy Services Turkey (SEES) offers engineering services for the construction, modernization and operation of power plants. After a longstanding and successful business relationship, the Turkish engineering company STEAG Ensida Energy Services Ltd. became a new member of the STEAG Energy Services group.

The company was founded in 1996 under the name ENSIDA Enerji Sistemleri Danismanlik, Mühendislik, Tesis ve Ticaret Ltd. Sirketi (ENSIDA) by engineers Akil Sakarya, Mustafa Ü. Dagdelen and Metin Demirbolat - all three with close ties to the Turkish energy market. Since then the company has executed plenty of projects for both public and private customers and gained a good reputation as experts in the field of grid load flow studies and as consultants in the area of coal and gas-fired power plants. ENSIDA has been subcontracted several times by STEAG Energy Services GmbH for these projects.

By now STEAG Energy Services has a 99,8%-share in the ENSIDA company.

SEES is located in Ankara. The team provides its services there together with the two Ensida founders Akil Sakarya and Mustafa Ü. Dagdelen, who will continue to offer their expertise. The company is now led by M. Bilgehan Çeber together with Tobias Brinckmann, who is providing commercial support.

Özelleştirme sürecinin içinde olan Türkiye Enerji Piyasaları, STEAG Ensida Energy Services (SEES) gibi mühendislik firmaları açısından büyüme öngörmektedir. Bunun en önemli sebepleri, enerji piyasasının büyük ölçüde kurulmuş olması ve yatırımcıların bu piyasalardaki fırsat arayışlarıdır.

STEAG Ensida Energy Services Türkiye (SEES) enerji santrallarının kuruluşu, modernizasyonu ve işletilmesi konusunda hizmetler sunmaktadır. Uzun süreli ve başarılı bir işbirliği neticesinde, bir Türk Mühendislik firması olan STEAG Ensida Energy Services Ltd. Şirketi STEAG Energy Services grubunun içinde yer almaktadır.

ENSIDA Enerji Sistemleri Danısmanlık, Mühendislik, Tesis ve Ticaret Ltd. Şirketi (ENSIDA) 1996 yılında Türkiye Enerji Piyasası’nda uzun yıllardır tecrübeleri olan mühendisler Akil SAKARYA, Mustafa Ü. DAĞDELEN ve Metin DEMİRBOLAT tarafından kurulmuştur. O günden günümüze, hem kamu hem de özel sektör için birçok çalışmalar yapmışlar , kömür ve gaz yakıtlı santrallarin danışmanlığı ve enerji mühendisliği konularında piyasada çok iyi bir üne sahip olmuşlardır.

Şirketin %90 oranındaki hisseleri 2011 yılı itibari ile merkezi Almanya/Essen’de bulunan STEAG Energy Services GmbH tarafından alınmı ştır.

SEES, Ankara’da konumlanmış durumdadır. Şirket, Ensida’nın kurucuları Akil Sakarya ve Mustafa Ü. Dağdelen’in de uzmanlıklarını bünyesine katarak hizmetlerini sürdürmektedir. Şirket şu an M.Bilgehan ÇEBER ile finansal konularda destek sağlayan Tobias BRINCKMANN tarafından yönetilmektedir.

Contact

M. Bilgehan Çeber and Tobias Brinckmann
Managing Directors

STEAG Ensida Energy Services Ltd.
Ahmet Rasim Sok. No: 27/4
Cankaya - Ankara
Turkey
Phone  +90 312 442 03 90
Fax  +90 312 442 03 57
Opens window for sending emaile-mail

Opens external link in new windowwww.steag-ensida.com

 
Go to top   |    Send Page   |    Print